Revmatická artritida je porucha imunitního systému, která postihuje až 1% obyvatel po celém světě. Může způsobovat chronické potíže jako záněty, bolesti a omezenou pohyblivost, a někteří si mohou také všimnout ztráty vlasů. V tomto blogu si posvítíme na to, jak je tento stav spojen se ztrátou vlasů, a co s tím mohou pacienti dělat.

Co způsobuje ztrátu vlasů při revmatické artritidě?

Existují dva důvody, proč může revmatická artritida vést k vypadávání vlasů. Někteří lidé si všimnou, že tento samotný stav vede k nadměrnému vypadávání vlasů, které jsou pak celkově řidší.

Jiné osoby mohou trápit vedlejší účinky léků, které se podávají k léčbě symptomů revmatické artritidy. Stává se to především u těch osob, které mají navíc genetické predispozice pro androgenní alopecii (tedy dědičně podmíněnou ztrátu vlasů). Tento stav vede k vypadávání vlasů podél vlasové linie a na koruně hlavy u mužů a celkovému řídnutí vlasů u žen. Léky metotrexát a leflunomid mohou způsobit tento druh ztráty vlasů anebo zhoršit tento stav u osob, které už plešatění trápí. Pro ty, kteří berou léky na revmatickou artritidu: pokud máte podezření, že vaše léky způsobují vypadávání vlasů, nepřestávejte je brát bez předchozí porady s lékařem. Je možné, že vám bude moci nabídnout jiný lék anebo snížit jeho dávky.

Jak léčit ztrátu vlasů

Co s tím můžete dělat, pokud vás trápí revmatická artritida a všimli jste si zároveň změny ve stavu vašich vlasů? Specialisté ve Vinci Hair Clinic nabízejí řadu různých řešení, které mohou pomocí při celkovém řídnutí vlasů způsobeném touto nemocí. Mezi řešení patří vitamínové a minerální komplexy, které podporují růst zdravých vlasů, laserová terapie doma pomocí laserové čapky nebo inovativní plasmová terapie. Tyto druhy léčby mohou pomoci obnovit hustotu vlasů a zlepšit jejich celkový stav. U těch, které trápí ztráta vlasů vlivem genetických faktorů, je možné použít i jiné druhy léčby. Mezi nimi například léky minoxidil a finasterid, které jsou velmi efektivní a mohou zastavit ztrátu vlasů anebo dokonce pomoci jejich opětovnému růsti. Lze je také použít dohromady s ostatními zmíněnými metodami pro dosažení ještě lepších výsledků.

Vztah mezi revmatickou artritidou a ztrátou vlasů