Je možné donutit vaše vlasy růst rychleji? Kolik vypadaných vlasů je ještě normální? Odpovědi na tyto otázky najdete v tomto průvodci růstovým cyklem vlasů.

Vysvětlení růstového cyklu vlasů

Naše vlasy procházejí přirozeným růstovým cyklem o třech stádiích. Během anagenní (rostoucí) fáze, buňky u kořene vlasových folikulů využívají živiny z krevního řečiště a množí se. Tím vzniká jednotlivý vlas, který roste směrem k povrchu kůže. Anagenní fáze trvá dva až sedm roků předtím, než přejde do mezistupně zvaného katagenní. Pak se daný vlas odpojí od vlasového kořene a připravuje se na vypadnutí. Tato část trvá okolo dvou týdnů, než přejde do konečné telogenní fáze. Poslední fáze je také známá jako odpočinková a vzniká postupně prostor pro růst nového vlasu, celá fáze bývá okolo tří měsíců.

Nadměrné vypadávání?

Pokud jsou růstové cykly vašich vlasů v pořádku, pak asi 80% folikulů se bude vždy nacházet v anagenní fázi. Ztráta přibližně 100 vlasů za den je normální a nebude mít vliv na celkovou hustotu vlasů. Nicméně, existuje řada faktorů, které mohou růstový cyklus vlasu narušit a tím donutit vlas předčasně přejít do fáze vypadávání. Tento stav se nazývá telogenní efluvium a může být způsoben nemocí, stresem, hormonálními změnami, nedostatečnou výživou nebo léky.

Jak donutit vlasy růst rychleji

Vlasy běžně rostou o 0,5 až 1,7cm za měsíc s drobnými odchylkami na základě věku, pohlaví, genů a stravy. Nedá se toho moc dělat se samotnou rychlostí růstu vlasů. Nicméně, můžete následovat několik kroků, abyste udrželi své vlasové folikuly zdravé a předešli tak riziku ztráty vlasů vlivem telogenního efluvia.

  • Dodržujte zdravý jídelníček, který obsahuje široký výběr ovoce, zeleniny a zdroj proteinů, jako jsou maso, ryby nebo luštěniny.
  • Jakékoliv nedostatky ve výživě dožeňte pomocí Vitruvian Line od Vinci, potravinového doplňku plného vitamínů a minerálů, navrženého tak, aby podporoval růst vašich vlasů.
  • Předcházejte stresu pomocí dostatečného odpočinku.
  • Choďte pravidelně spát.
  • Zvažte využití terapie na podporu vlasových folikulů jako je plasmová terapie (PRP), laserová terapie (LLLT) nebo mezoterapie. Více se o tom můžete dozvědět od odborníků ve Vinci Hair Clinic.
Váš průvodce růstovým cyklem vlasů