I když je tomu už nějaký čas, co jsme objevili spojitost mezi naším zdravím a znečištěným ovzduším, tak je tomu teprve chvíli, co se začal zkoumat vliv takového prostředí i na naše vlasy. Podíváme se na nejnovější výzkum a probereme si způsoby, jak chránit naše vlasy před poškozením vlivem znečištěného prostředí.

Vliv znečištění na růst vlasů

Hyuk Chul Kwon a jeho tým výzkumníků z Korea’s Future Science Research v Koreji nedávno uvedli na 28. EADV kongresu v Madridu studii s názvem „Vliv částic na lidské dermální papily“ (“Effects of particulate matter on human dermal papilla”). Částice znamená malé částice tekutiny nebo pevné hmoty a dermální papily jsou buňky, které se nacházejí u vlasových folikulů. Tým vystavoval buňky dermálních papil dieselu a prachovým částicím, které měřily 10 mikrometrů nebo méně. Částice o takové velikosti jsou považovány za jeden z hlavních kontaminantů, které jsou spojovány s kardiovaskulárními chorobami a dalšími závažnými zdravotními stavy. 24 hodin po tomto vystavení se buňky dermálních papil zkoumaly, a to pomocí procesu, který měří hladinu bílkovin. Tento test ukázal, že buňky mají sníženou hladinu beta-kateninu, cyklinu D1, cyklinu E a CDK2, což jsou bílkoviny spojované s růstem vlasů a retencí.

Chraňte své vlasy před znečištěným ovzduším

Světová zdravotnická organizace (WHO) odhaduje, že 90% z nás žije v prostředí, které je kontaminované znečištěným ovzduším. Toto znečištění je způsobeno spalováním fosilních paliv (jako jsou uhlí, diesel a benzín) a jinými průmyslovými aktivitami (těžbou, výstavbou nebo výrobou). Je těžké se znečištěnému ovzduší zcela vyhnout – tak jak tedy můžeme své vlasy před tímto poškozením chránit? Jeden z návrhů, kteří autoři dané studie uvedli bylo, abychom cvičili uvnitř. Také je dobré nosit čepici nebo šátek, abyste zakryli své vlasy a pokožku hlavy, když se vyskytujete v oblastech s vysokým stupněm znečištění. Další možností je používat vlasové produkty, které chrání vlasy před znečištěným prostředím a jsou dnes k dostání od řady výrobců.

I když tato studie přinesla důležité informace v oblasti ztráty vlasů, mějte na paměti, že znečištěné prostředí není jedinou příčinou plešatosti. Pokud vás trápí nadměrné vypadávání vlasů nebo jejich pomalý růst, vyhledejte odbornou pomoc. Vinci Hair Clinic nabízí konzultace zdarma, kde vám pomohou zjistit, co způsobuje vaši ztrátu vlasů a poradili vám, jaká péče nejlépe vyhovuje vašim potřebám.

Spojitost mezi znečištěným ovzduším a vypadáváním vlasů