Už jste slyšeli o terapii pomocí plazmy bohaté na krevní destičky (PRP)? Tato terapie se často využívá ve sportovním lékařství k urychlení léčby všemožných zranění, v poslední sobě se také jedná o oblíbenou léčbu při ztrátě vlasů. V tomto blogu si zodpovíme některé z nejčastějších otázek tykajících se plazmové terapie.

Co je plazmová (PRP) terapie?

PRP terapie využívá léčivé schopnosti krevních destiček, které jsou běžnou součástí naší krve. V našem těle krevní destičky pracují jako malí záchranáři. Když se zraníme, spěchají, aby zastavily krvácení a využívají k tomu řadu růstových faktorů a proteinů, díky kterým začne celý léčebný proces. Odběrem plazmy bohaté na krevní destičky z krve a její aplikací pomocí injekce na místa, kde došlo ke ztrátě vlasů, můžeme stimulovat vlasové folikuly a podpořit celkové zdraví vlasů a pokožky hlavy.

Jak přesně probíhá PRP terapie?

Typické sezení u PRP terapie trvá něco okolo hodiny. Poté se může pacient vrátit ke svým obvyklým aktivitám. Kroky celého procesu jsou následující:

  • Odběr krve pacienta
  • Oddělení plazmy bohaté na krevní destičky z krve pomocí centrifugy
  • Příprava PRP roztoku
  • Injekce PRP roztoku do pokožky hlavy pacienta

Jak je PRP terapie efektivní?

V roce 2019, řada studií zkoumala efektivnost PRP terapie na léčbu ztráty vlasů. Jeden článek publikovaný v časopise Aesthetic Plastic Surgery porovnával 11 klinických studií. Většina z nich ukázala, že PRP terapie snížila ztrátu vlasů, jednotlivé vlasy byly tlustější a celkově se zlepšila jejich hustota. Další článek, publikovaný v časopise Dermatologic Surgery zjistil, že při analýze 19 různých studií se ukázalo, že PRP terapie je vhodná k léčbě areátní alopecie i androgenní alopecie.

Má PRP terapie nějaké vedlejší účinky?

Pokud je PRP terapie prováděna zkušeným lékařským personálem v hygienických podmínkách na klinice, pak neexistují žádná větší rizika. Někteří pacienti si mohou všimnout zvýšené citlivost v oblasti, kde byly podávány injekce, drobného opuchnutí nebo bolesti hlavy pár hodin po samotné proceduře. Tyto potíže lze minimalizovat pomocí paracetamolu (paralenu), nicméně neměly by se brát léky proti infekcím.

Hodí se PRP terapie i pro mě?

PRP terapie může pomoci léčit řadu mužských i ženských druhů ztráty vlasů, ale není vhodná pro každého. Nejlepší způsob, jak zjistit, jestli je tato léčba vhodná i pro vás je kontaktovat odborníky ve Vinci Hair Clinic. Mohou vám poskytnout rady šité na míru a pomoci vybrat léčbu dle vašich potřeb.

Odpovědi na časté otázky ohledně plazmové (PRP) terapie