Vědci a doktoři po celém světě se neúnavně snaží vylepšit techniky pro obnovu vlasů. V tomto blogu si shrneme, jaký je nejnovější vývoj v této oblasti.

Nové dráhy pro obnovu vlasů

Studie, kterou vede Angela Christiano, Ph.D. na lékařské fakultě univerzity Columbia, objevila nové signální dráhy v kmenových buňkách. Vědci objevili, že dráha JAK – STAT udržuje vlasové folikuly v neaktivním stádiu u myší. Když použili inhibitor JAK, byl ten team schopen přeměnit tyto folikuly, a ty pak opět začaly produkovat vlasy.

Vylepšená technologie pro sekvenování buněk umožnila týmu nalézt další faktor, který se podílí na JAK – STAT cestě. Objevili dříve neznámý druh buněk, které souvisí s imunitním systémem. Nazývají se trichofágy, a tyto buňky produkují látku zvanou Onkostatin M. Tým byl schopen blokovat produkci Onkostatinu M za pomoci molekulárních inhibitorů a protilátek.

Tyto nové objevy nabízí inovativní přístup k léčbě ztráty vlasů, a podle Christiano, by mohl pomoci vyvinout topické léky.

3D tisk jako řešení ztráty vlasů?

Další studie týmu se soustředila na pěstování vlasových folikulů za pomoci kmenových buněk. V minulosti se vědcům nedařilo vypěstovat lidské vlasové folikuly, a to z toho důvodu, že bylo složité napodobit přirozené podmínky v kůži. V dnešní době, nejnovější technologie 3D tisku lze využít k tvorbě specializovaných struktur, ve kterých mohou vlasy růst. Buňky vlasových folikulů, buňky produkující keratin a růstové faktory jsou umístěny do těchto struktur, což po třech týdnech vede ke vzniku vlasového folikulu.

Schopnost vypěstovat lidské vlasy v laboratoři je důležitým krokem k léčbě ztráty vlasů. Umožní to vědcům provádět testy léků ve velkém měřítku a mohlo by to také poskytnou neomezenou zásobu vlasů pro vlasové transplantace.

Léčba ztráty vlasů v dnešní době

Vzhledem k tomu, že jsou tyto metody obnovy vlasů stále ještě v ranných stádiích svého vývoje, co mohou zatím lidé, které trápí ztráta vlasů, dělat? Vinci Hair Clinic, leadeři a průkopníci v oblasti obnovy vlasů, nabízí řadu komplexních řešení. Ty zahrnují léky schválené Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv FDA anebo léčebné postupy jako je plasmová terapie (PRP) nebo transplantace vlasů. Nabízí také inovativní nechirurgickou mikro pigmentaci pokožky hlavy, která simuluje vzhled rostoucích vlasů díky šikovné aplikace pigmentu do pokožky hlavy.

 

 

Nejnovější vývoj ve výzkumu obnovy vlasů