Výzkumníkům v oblasti ztráty vlasů na Universitě v Manchestru se podařil vzrušující objev, který by mohl přinést nové informace o vlasových folikulech. Pojďme se podívat na jejich studii a zjistit, co přesně to vše to může přinést v oblasti léčby plešatosti.

Studie santalového dřeva v souvislosti s růstem vlasů

Tato nedávná studie, kterou částečně financovala italská kosmetická firma, se snažila zjistit, zda syntetické santalové dřevo může mít pozitivní vliv na růst vlasů. Už dříve se ukázalo, že tato vůně může být prospěšná při hojení ran, proto se výzkumníci domnívali, že by také mohla stimulovat vlasové folikuly. Vědci využili syntetické aroma santalového dřeva a aplikovali jej na vzorky pokožky hlavy, které získali od dárců podstupujících plastické operace a ukázalo se, že skutečně pak došlo k růstu vlasových folikulů.

Jednou ze zvláštností této studie je i příčina, proč má tato vůně daný efekt. Zjednodušeně by se dalo říci, že vlasové folikuly „cítí“ tuto vůní a berou ji jako signál k růstu. Vědci vysvětlili, že vlasové folikuly mají čichové receptory, jaké se nacházejí například i v nose a zprostředkovávají nám čich. Ve vlasových folikulech může takto vůně syntetického santalového dřeva stimulovat růstové faktory a celkově zlepšit růst vlasů.

Tento nález, popsaný v Nature Communications, je velmi důležitý, protože je to poprvé, co se prokázal vliv vůně na růst vlasů. V tuto chvíli již probíhá pilotní studie na 20 dobrovolnicích, a větší studie by měli probíhat od ledna 2019.

Jaká je budoucnost léčby ztráty vlasů?

Tyto nové objevy jsou opravdu zajímavé, a jsou důležitým vývojem v našem chápání růstu vlasů. V tuto chvíli ještě nelze říci, jak bude možné je konkrétně využít při léčbě plešatosti a jak účinná by taková léčba mohla být pro ty, které trápí ztráta vlasů.

Klinicky ověřené metody léčby ztráty vlasů

S rostoucím množstvím znalostí, které máme o růst vlasů, bude v budoucnu k dispozici také více možností léčby. Pokud už v tuto chvíli hledáte řešení pro obnovu vlasů, existuje řada lékařských, nechirurgických ale i chirurgických možností, které nabízejí ve Vinci Hair Clinic. Odborný tým ve Vinci se skládá z expertů na léčbu mužské i ženské plešatosti pomocí klinicky ověřených řešení, která jsou vždy vybrána dle potřeb daného klienta.

 

Může být vůně santalového dřeva klíčem k léčbě plešatosti?