Vyskytuje se u vašeho otce, strýce či bratra plešatost a bojíte se o osud vlastních vlasů? Pak byste měli něco vědět o DHT. Čtěte dále, pokud se chcete dozvědět co to je DHT, jak může zapříčinit ztrátu vlasů a jak se s tím dá bojovat.

Co je DHT?

DHT (dihydrotestosteron) je mužský hormon, který vzniká jako vedlejší produkt při interakci testosteronu s enzymem 5-alfa reduktázou. Hraje důležitou roli ve vývoji mužských znaků v prenatálním období a v pubertě. A i když je DHT zásadní v určitých obdobích života muže, je také příčinou stavu, kterému by se většina z nás raději vyhnula – a to vypadávání vlasů.

Jak způsobuje DHT vypadávání vlasů?

DHT je jednou z hlavních příčin vzniku androgenní alopecie (mužské vzorované plešatosti). Tento stav můžete zdědit po svých rodičích a je způsoben geneticky podmíněnou citlivostí na DHT. Hormon se připojí na vlasové folikuly a znemožňuje jim získat dostatečnou výživu v podobě proteinů, vitamínu a minerálů, které jsou všechny potřeba pro zdravý růst vlasů. To vede k procesu, který se označuje jako miniaturizace. Vlasový folikul se začne zmenšovat, tím se zkrátí růstová fáze vlasů, a naopak se prodlouží odpočinková fáze. Muži, kteří trpí androgenní alopecii, si mohou všimnout, že jejich vlasy řídnou a objevují se holá místa, obzvlášť v oblasti linie vlasů a na koruně hlavy, protože folikuly na těchto místech přestanou produkovat vlasy.

Existuje nějaká léčba, která dokáže zabránit efektům DHT?

Ve Vinci Hair Clinic nabízejí řadu klinicky ověřených terapeutických postupů pro léčbu androgenní alopecie. Mnoho mužů se rozhodně začít u některého z léků, které blokují efekty DHT. Finasterid a minoxidil dokáží zabránit ztrátě vlasů a zároveň stimulují růst těch nových, jsou tedy efektní léčbou pro většinu mužů. Tyto léky se mohou užívat v kombinace s dalšími terapiemi pro obnovu vlasů jako jsou plasmová (PRP) nebo laserová (LLLT) terapie. Další oblíbenou variantou jsou přirozené látky, které blokují funkci DHT jako je saw palmetto a pygeum africanum, obě tyto látky jsou součástí doplňku stravy Vitruvian Line od Vinci, který také obsahuje komplex vitamínů a minerálů. Pro muže, kteří hledají trvalé řešení mužské vzorované plešatosti, může být dobrou volnou transplantace vlasů. U FUE a FUT vlasové transplantace se získají vlasy z boku nebo zadní části pacientovi hlavy, protože nebývají tak citlivé na působení DHT. Získané jednotky se využijí k tomu, aby doplnily a obnovily holá místa a dovolí pacientovi, aby mu opět narostly nové vlasy.

Co byste měli vědět o DHT & ztrátě vlasů u mužů