U přibližně 2% populace světa se v nějakou fázi jejich života vyvine areátní alopecie. V tomto blogu se podíváme na podrobnosti ohledně tohoto druhu ztráty vlasů.

Co je areátní alopecie?

Areátní alopecie je autoimunitní onemocnění kůže. Vzniká, když náš imunitní systém začne považovat vlasové folikuly za cizí buňky, které by mohly být škodlivé pro naše zdraví, a proto na ně zaútočí. Co tuto reakci v prvé řadě vyvolá nikdo s jistotou neví, vědci věří, že by se mohlo jednat o kombinaci genetických faktorů a těch z prostředí.

Jaké jsou symptomy areátní alopecie?

Hlavním symptomem této nemoci jsou kulatá ložiska, kde dochází ke ztrátě vlasů, a to buď na hlavě nebo na těle. Ztráta vlasů vyvolaná areátní alopecii je nepředvídatelná. Může nastat náhle, vypadání vlasů může trvat jen několik dní a způsobit jedno nebo hned několik holých míst. V některých případech narostou vlasy zpět, jindy se jedná o trvalou ztrátu.

Pro koho je areátní alopecie riziková?

Areátní alopecie může nastat u lidí všech pohlaví, etnik, v jakémkoliv věku, ale obecně vzniká před 30. Jak bylo dříve zmíněno, zdá se, že vtom hrají roli genetické faktory a riziko vzniku areátní alopecie je vyšší u člověka, kde se tento stav objevil u rodinných příslušníků. Tento stav není nakažlivý a nelze jej předat fyzickým kontaktem.

Jak se areátní alopecie léčí?

V tuto chvíli neexistuje lék na areátní alopecii a vzhledem k nepředvídatelnosti vzniku a vývoji tohoto stavu, je těžké jej léčit. Nicméně, existuje řada možností, které nám mohou pomoci tento stav zvládnout a podpořit opětovný růst vlasů.

  • Minoxidil je topický lék, který stimuluje růst vlasů a nanáší se přímo na místa, kde došlo k jejich ztrátě.
  • Laserová terapie s nízkou intenzitou využívá laserové světlo o určité frekvenci, které podporuje růst vlasů a zdraví pokožky hlavy.
  • Výživové komplexy, které obsahují zinek a biotin dodávají vlasovým folikulům nezbytné živiny pro růst vlasů.

Pro ty, které trápí trvalá ztráta vlasů vlivem alopecie je tu mikro pigmentace pokožky hlavy, což je inovativní řešení od Vinci Hair Clinic. Pigmenty lékařské kvality jsou aplikovány přímo do pokožky hlavy při tomto nechirurgickém řešení, které se snaží imitovat vzhled oholených vlasů a zakrýt tak holá místa. Výsledek je velmi přirozený a pomohl již řadě lidí, které trápí tento stav, navrátit jejich sebevědomí.

 

 

 

Blíže o areátní alopecii